D25P91C6PA00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P91C6PA00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
25
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Terminations :
25
Termination :
Press-Fit
Housing Material :
PBT
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Ports :
1
Depth :
12.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Style :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
Delta D
Orientation :
Straight
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Plating :
Gold, Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Grounding Indents
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Length :
53.03mm
Datasheets
D25P91C6PA00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PA00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25P91C6PA00 pinout, D25P91C6PA00 datasheet PDF, D25P91C6PA00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6PA00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C6PA00LF Overview
D25P91C6PA00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C6PA00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C6PA00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP