D25P91C6GV00
Mfr.Part #
D25P91C6GV00
Pitch :
2.76mm
Contact Plating :
Gold, Tin
Length :
53.03mm
Voltage - Rated :
300V
Depth :
12.55mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
5A
Tray
Published :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Datasheets
D25P91C6GV00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6GV00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25P91C6GV00 pinout, D25P91C6GV00 datasheet PDF, D25P91C6GV00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C6GV00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C6GV00LF Overview
D25P91C6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP