D25P91C4PV00LF
Mfr.Part #
D25P91C4PV00LF
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Grounding Indents
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
D-Sub
Number of Contacts :
25
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
2.76mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Depth :
12.55mm
Gender :
Male
Length :
53.03mm
Black
Housing Material :
PBT
UL94 V-0
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Datasheets
D25P91C4PV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, D25P91C4PV00LF pinout, D25P91C4PV00LF datasheet PDF, D25P91C4PV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C4PV00LF Overview
D25P91C4PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C4PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C4PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP