D25P91C4PV00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P91C4PV00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Terminations :
25
Number of Rows :
2
Feature :
Grounding Indents
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Contacts :
25
Number of Positions :
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mount :
Through Hole
Current Rating :
5A
Depth :
12.55mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Press-Fit
Connector Style :
D-Sub
Length :
53.03mm
Housing Material :
PBT
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage - Rated :
300V
Series :
Delta D
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Ports :
1
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Contact Finish Thickness :
Flash
Pitch :
2.76mm
Datasheets
D25P91C4PV00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PV00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25P91C4PV00 pinout, D25P91C4PV00 datasheet PDF, D25P91C4PV00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PV00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C4PV00 Overview
D25P91C4PV00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C4PV00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C4PV00 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP