D25P91C4PA00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P91C4PA00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Factory Lead Time :
11 Weeks
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold, Tin
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Delta D
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
25
Feature :
Grounding Indents
Number of Terminations :
25
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Termination :
Press-Fit
Length :
53.03mm
Depth :
12.55mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
Straight
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Housing Material :
PBT
Packaging :
Tray
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D25P91C4PA00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PA00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P91C4PA00 pinout, D25P91C4PA00 datasheet PDF, D25P91C4PA00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4PA00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C4PA00LF Overview
D25P91C4PA00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C4PA00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C4PA00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP