D25P91C4GI00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P91C4GI00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Type :
Signal
Orientation :
Straight
Pitch :
2.76mm
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
PBT
Current Rating :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Number of Terminations :
25
Packaging :
Tray
Published :
Series :
Delta D
Voltage - Rated :
300V
Length :
53.03mm
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Plating :
Gold
Termination :
Press-Fit
Number of Positions :
25
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Depth :
12.55mm
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
D25P91C4GI00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4GI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25P91C4GI00 pinout, D25P91C4GI00 datasheet PDF, D25P91C4GI00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P91C4GI00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P91C4GI00LF Overview
D25P91C4GI00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P91C4GI00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P91C4GI00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP