D25P90C6PX00
Mfr.Part #
D25P90C6PX00
2
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
3 DB B
Number of Contacts :
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
53.03mm
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
300V
Termination :
Press-Fit
Pitch :
2.76mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Depth :
12.55mm
Tray
Radiation Hardening :
No
Datasheets
D25P90C6PX00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6PX00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, D25P90C6PX00 pinout, D25P90C6PX00 datasheet PDF, D25P90C6PX00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6PX00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P90C6PX00 Overview
D25P90C6PX00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P90C6PX00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P90C6PX00 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP