D25P90C6GV00LF
Mfr.Part #
D25P90C6GV00LF
Current Rating (Amps) :
5A
3 DB B
Factory Lead Time :
17 Weeks
Connector Style :
D-Sub
Gender :
Male
Length :
53.03mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Housing Material :
PBT
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Voltage - Rated :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
12.55mm
25
Current Rating :
5A
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
D25P90C6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P90C6GV00LF pinout, D25P90C6GV00LF datasheet PDF, D25P90C6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P90C6GV00LF Overview
D25P90C6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P90C6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P90C6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP