D25P90C4PV00
Mfr.Part #
D25P90C4PV00
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Current Rating :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
300V
Number of Contacts :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Radiation Hardening :
No
Depth :
12.55mm
Housing Material :
PBT
Length :
53.03mm
3 DB B
Pitch :
2.76mm
Current Rating (Amps) :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
D25P90C4PV00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C4PV00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P90C4PV00 pinout, D25P90C4PV00 datasheet PDF, D25P90C4PV00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C4PV00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P90C4PV00LF Overview
D25P90C4PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P90C4PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P90C4PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP