D25P90C4GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P90C4GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Press-Fit
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
17 Weeks
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
300V
Published :
Contact Finish :
Gold
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Depth :
12.55mm
Series :
Delta D
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
2.76mm
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Length :
53.03mm
Housing Material :
Steel
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
25
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
25
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Datasheets
D25P90C4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, D25P90C4GV00LF pinout, D25P90C4GV00LF datasheet PDF, D25P90C4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P90C4GV00LF Overview
D25P90C4GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P90C4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P90C4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP