D25P82C4GV00
Mfr.Part #
D25P82C4GV00
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
Current Rating :
5A
PBT
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
5A
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
53.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Backset Spacing :
0.256 (6.50mm)
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
19.37mm
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
Datasheets
D25P82C4GV00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P82C4GV00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25P82C4GV00 pinout, D25P82C4GV00 datasheet PDF, D25P82C4GV00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P82C4GV00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P82C4GV00 Overview
D25P82C4GV00 Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P82C4GV00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P82C4GV00 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP