D25P81C6GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P81C6GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold, Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
20.6mm
Length :
53.03mm
Termination :
Press-Fit
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
Delta D
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
25
Number of Ports :
1
Color :
Black
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Type :
Signal
Housing Material :
PBT
Voltage - Rated :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Packaging :
Tray
Number of Positions :
25
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
D25P81C6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P81C6GV00LF pinout, D25P81C6GV00LF datasheet PDF, D25P81C6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P81C6GV00LF Overview
D25P81C6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P81C6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P81C6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP