D25P81C6GL00LF
Mfr.Part #
D25P81C6GL00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
D-Sub Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch :
2.76mm
Length :
53.03mm
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Color :
Black
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Termination :
Press-Fit
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
25
Depth :
20.35mm
Number of Terminations :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Series :
Delta D
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Current Rating :
5A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold, Tin
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Housing Material :
PBT
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
D25P81C6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P81C6GL00LF pinout, D25P81C6GL00LF datasheet PDF, D25P81C6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P81C6GL00LF Overview
D25P81C6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P81C6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P81C6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP