D25P80C4GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P80C4GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
Stock
262
In Stock :
262
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
RIGHT ANGLE
Depth :
18.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Ports :
1
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Length :
53.03mm
Voltage - Rated :
300V
Number of Terminations :
25
Termination :
Press-Fit
Number of Positions :
25
Series :
Delta D
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
D25P80C4GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P80C4GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25P80C4GL00LF pinout, D25P80C4GL00LF datasheet PDF, D25P80C4GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P80C4GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P80C4GL00LF Overview
D25P80C4GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P80C4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P80C4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP