D25P43F5PL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P43F5PL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Number of Ports :
1
Depth :
20.35mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
25
Number of Terminations :
25
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Grounding Indents
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Delta D
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Type :
Signal
Contact Plating :
Tin
Connector Style :
D-Sub
Length :
53.03mm
Datasheets
D25P43F5PL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P43F5PL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P43F5PL00LF pinout, D25P43F5PL00LF datasheet PDF, D25P43F5PL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P43F5PL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P43F5PL00LF Overview
D25P43F5PL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P43F5PL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P43F5PL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP