D25P33E6RV09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P33E6RV09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Termination :
Solder Paste
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
5A
Depth :
18.7mm
Contact Material :
Brass
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Number of Positions :
25
Series :
Delta D
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold, Tin
Connector Style :
D-Sub
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Terminations :
25
Housing Material :
Nylon
Contact Type :
Signal
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Number of Ports :
1
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Radiation Hardening :
No
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tray
Length :
53.03mm
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
D25P33E6RV09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E6RV09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P33E6RV09LF pinout, D25P33E6RV09LF datasheet PDF, D25P33E6RV09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E6RV09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P33E6RV09LF Overview
D25P33E6RV09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P33E6RV09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P33E6RV09LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP