D25P33E6RL12LF
Mfr.Part #
D25P33E6RL12LF
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Plating :
Gold, Tin
Gender :
Male
Length :
53.03mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Nylon
Termination :
Solder Paste
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Ports :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
18.3mm
Datasheets
D25P33E6RL12LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E6RL12LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25P33E6RL12LF pinout, D25P33E6RL12LF datasheet PDF, D25P33E6RL12LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E6RL12LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P33E6RL12LF Overview
D25P33E6RL12LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P33E6RL12LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P33E6RL12LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP