D25P33E4PV00LF
Mfr.Part #
D25P33E4PV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Number of Pins :
25
Pitch :
2.76mm
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Number of Contacts :
25
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
53.03mm
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Feature :
Grounding Indents
Dielectric Material :
Thermoplastic
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
D25P33E4PV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E4PV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:25, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25P33E4PV00LF pinout, D25P33E4PV00LF datasheet PDF, D25P33E4PV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E4PV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P33E4PV00LF Overview
A Plug, Male Pins package is included with it.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Delta D Series.It is equipped with 25 pins.Use it below 125°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Grounding Indents makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.In this chip, the terminations are all 25.Operating temperature is set to -55°C~125°C.
D25P33E4PV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P33E4PV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P33E4PV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP