D25P33E4GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P33E4GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Stock
207
In Stock :
207
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish :
Gold
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Radiation Hardening :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Material :
Brass
Length :
53.03mm
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Connector Style :
D-Sub
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Plating :
Tin
Packaging :
Tray
Pitch :
2.84mm
Current Rating :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Signal
Series :
Delta D
Dielectric Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
Number of Positions :
25
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage - Rated :
300V
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold, Tin
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
18.3mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Terminations :
25
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
D25P33E4GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E4GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P33E4GL00LF pinout, D25P33E4GL00LF datasheet PDF, D25P33E4GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P33E4GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25P33E4GL00LF
D25P33E4GL00LF Overview
D25P33E4GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P33E4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P33E4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP