D25P24B6GX00LF
Mfr.Part #
D25P24B6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
1
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
Phosphor Bronze
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Delta D
Contact Plating :
Gold, Tin
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
300V
Solder
Contact Type :
Signal
Pitch :
2.76mm
Packaging :
Tray
Color :
Black
Contact Finish :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Length :
53.03mm
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Depth :
12.55mm
Datasheets
D25P24B6GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24B6GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P24B6GX00LF pinout, D25P24B6GX00LF datasheet PDF, D25P24B6GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24B6GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24B6GX00LF Overview
D25P24B6GX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24B6GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24B6GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP