D25P24B6GV00LF
Mfr.Part #
D25P24B6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
25
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
25
Series :
Delta D
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A
Housing Material :
PBT
Orientation :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Supply Voltage (AC) :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
300V
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Depth :
12.55mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Finish :
Length :
53.03mm
Contact Type :
Signal
Datasheets
D25P24B6GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24B6GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D25P24B6GV00LF pinout, D25P24B6GV00LF datasheet PDF, D25P24B6GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24B6GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24B6GV00LF Overview
D25P24B6GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24B6GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24B6GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP