D25P24A6RX09LF
Mfr.Part #
D25P24A6RX09LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
10MOhm
Length :
53.03mm
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
5GOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Material :
Steel
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Male
Number of Positions :
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
5A
Packaging :
Tray
Depth :
12.53mm
Black
REACH SVHC :
No SVHC
Through Hole
Body Material :
Steel
Datasheets
D25P24A6RX09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RX09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, D25P24A6RX09LF pinout, D25P24A6RX09LF datasheet PDF, D25P24A6RX09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RX09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A6RX09LF Overview
D25P24A6RX09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A6RX09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A6RX09LF D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP