D25P24A6RV09LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P24A6RV09LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
Delta D
Body Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Tray
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Length :
53.03mm
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
25
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Voltage - Rated :
300V
Depth :
12.53mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Number of Ports :
1
Pitch :
2.76mm
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder Paste
Housing Material :
Polymer
Max Operating Temperature :
125°C
Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Terminations :
25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Positions :
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
5GOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
5A
Gender :
FEMALE
Orientation :
Straight
Datasheets
D25P24A6RV09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RV09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, D25P24A6RV09LF pinout, D25P24A6RV09LF datasheet PDF, D25P24A6RV09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RV09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A6RV09LF Overview
D25P24A6RV09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A6RV09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A6RV09LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP