D25P24A6RL09LF
Mfr.Part #
D25P24A6RL09LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Black
Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Body Material :
Steel
Gender :
Male
Packaging :
Tray
Depth :
12.53mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
25
Pitch :
2.76mm
Housing Material :
PBT
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Published :
Contact Resistance :
10MOhm
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Resistance :
5GOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
53.03mm
Orientation :
Straight
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
5A
Termination :
Solder Paste
UL94 V-0
Number of Contacts :
Datasheets
D25P24A6RL09LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RL09LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P24A6RL09LF pinout, D25P24A6RL09LF datasheet PDF, D25P24A6RL09LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6RL09LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A6RL09LF Overview
D25P24A6RL09LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A6RL09LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A6RL09LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP