D25P24A6GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P24A6GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
300V
Depth :
12.55mm
Packaging :
Tray
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Series :
Delta D
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Housing Material :
Polybutylene
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Gender :
Male
Plating :
Tin
Number of Ports :
1
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Current Rating :
5A
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pitch :
2.84mm
Number of Terminations :
25
Number of Rows :
2
Length :
53.03mm
Number of Positions :
25
Contact Type :
Signal
Datasheets
D25P24A6GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, D25P24A6GL00LF pinout, D25P24A6GL00LF datasheet PDF, D25P24A6GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A6GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A6GL00LF Overview
D25P24A6GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A6GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A6GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP