D25P24A4PX00LF
Mfr.Part #
D25P24A4PX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
5A
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
300V
Flash
Depth :
12.55mm
Number of Terminations :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Pitch :
2.76mm
Solder
Length :
53.03mm
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Straight
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Number of Ports :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
14 Weeks
Housing Material :
PBT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
D25P24A4PX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4PX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P24A4PX00LF pinout, D25P24A4PX00LF datasheet PDF, D25P24A4PX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4PX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A4PX00LF Overview
D25P24A4PX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A4PX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A4PX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP