D25P24A4PL00LF
Mfr.Part #
D25P24A4PL00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Total Number of Contacts :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Pitch :
2.76mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Through Hole
Contact Plating :
Gold, Tin
DIN Conformance :
No
Number of Ports :
1
Depth :
12.55mm
Termination :
Solder
Width :
11.7mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length :
53.03mm
Number of Positions :
25
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
Delta D
MIL Conformance :
No
Current Rating :
5A
IEC Conformance :
Orientation :
Straight
2
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number Of PCB Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Shell Finish :
TIN OVER NICKEL
Contact Finish :
Gold
Mount :
RoHS Compliant
Body Breadth :
0.494 inch
Housing Material :
PBT
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
300V
Empty Shell :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Current (Signal) :
5A
Gender :
Male
Datasheets
D25P24A4PL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4PL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P24A4PL00LF pinout, D25P24A4PL00LF datasheet PDF, D25P24A4PL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4PL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25P24A4PL00LF
D25P24A4PL00LF Overview
D25P24A4PL00LF Features
Delta D series
D25P24A4PL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A4PL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP