D25P24A4GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P24A4GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
25
Number of Ports :
1
Termination :
Solder
Depth :
12.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Pitch :
2.84mm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
25
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Series :
Delta D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Orientation :
Straight
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Plating :
Tin
Published :
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Current Rating :
5A
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A
Length :
53.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Housing Material :
Polybutylene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Contact Plating :
Gold, Tin
Datasheets
D25P24A4GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P24A4GL00LF pinout, D25P24A4GL00LF datasheet PDF, D25P24A4GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P24A4GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P24A4GL00LF Overview
D25P24A4GL00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P24A4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P24A4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP