D25P23A4GX00LF
Mfr.Part #
D25P23A4GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Color :
Black
Number of Terminations :
25
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Steel, Tin Plated
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Connector Style :
D-Sub
Length :
53.03mm
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Depth :
20.35mm
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Polyester
Published :
2
Pitch :
2.76mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Tray
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Number of Ports :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Plating :
Gold, Tin
Dielectric Material :
Polyester
Datasheets
D25P23A4GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P23A4GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D25P23A4GX00LF pinout, D25P23A4GX00LF datasheet PDF, D25P23A4GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P23A4GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P23A4GX00LF Overview
D25P23A4GX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P23A4GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P23A4GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP