D25P23A4GL00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P23A4GL00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
Delta D
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Brass
Number of Pins :
25
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Packaging :
Tray
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polyester
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
25
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Datasheets
D25P23A4GL00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P23A4GL00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:25, D25P23A4GL00LF pinout, D25P23A4GL00LF datasheet PDF, D25P23A4GL00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P23A4GL00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P23A4GL00LF Overview
Packaging is Plug, Male Pins.This device has a Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Delta D Series.There are 25 pins on the device.Several benefits come from the Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets feature.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.
D25P23A4GL00LF Features
Delta D series
D25P23A4GL00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P23A4GL00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP