CFR50SJT-52-13K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50SJT-52-13K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 13K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
13kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
CFR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
Construction :
Cylindrical
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
300V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Datasheets
CFR50SJT-52-13K
YAGEO CFR50SJT-52-13K
FIXED RESISTOR, 13kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,