CFR50J12K
Mfr.Part #
CFR50J12K
Description
RES 12K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Resistance :
12kOhm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Mount :
Axial, Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Carbon Film
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
CFR50, Neohm
Voltage - Rated DC :
350V
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
3mm
Datasheets
CFR50J12K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,