CFR50J100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J100K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
3mm
Voltage - Rated DC :
350V
Resistance :
100kOhm
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CFR50, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFR50J100K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,