CFR50J11K
Mfr.Part #
CFR50J11K
Description
RES 11K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
11kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
CFR50, Neohm
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Power Rating :
500mW
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
350V
Axial
Published :
Diameter :
3mm
yes
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFR50J11K
FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,