CFR50J150K
Mfr.Part #
CFR50J150K
Description
RES 150K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Rated Temperature :
70 °C
Technology :
Carbon Film
Termination :
Solder Cup
Resistance Tolerance :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminals :
2
Fastening Type :
Bayonet Lock
Power Rating :
0.5 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Max Operating Temperature :
155 °C
Contact Finish - Mating :
Silver
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
350 V
Resistor Type :
High Reliability
Diameter :
3 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Type :
Standard
Product Status :
Active
Length :
9 mm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Failure Rate :
Product Length :
9
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Construction :
Tubular
Ingress Protection :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage Rating (DC) :
350 V
Package / Case :
Axial
Qualification :
Resistance :
150 kOhm
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
23A
TE Connectivity
Shell Size - Insert :
40-A31
Package Length :
9 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Axial, Through Hole
Shielding :
Reach Compliance Code :
Ammo Pack
Features :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
HTS Code :
Lead Length :
28 mm
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
Primary Material :
Metal
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Positions :
31
JESD-609 Code :
e3
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Termination Style :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Number of Resistors :
1
Mounting Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Product Width :
ECCN Code :
EAR99
Series :
CIR
Max Power Dissipation :
500 mW
Subcategory :
Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Lead Diameter :
0.54 mm
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Composition :
Carbon Film
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
CIR06
Datasheets
CFR50J150K
Axial, Through Hole High Reliability, 150 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,