CFR50J10R
Mfr.Part #
CFR50J10R
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
10 Ω
Surface Mount :
No
Termination Style :
Axial
Product Type :
Carbon Film Resistors
Features :
yes
Working Voltage :
350 V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Type :
Standard
Qualification :
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
CFR50
Temperature Coefficient :
1200 ppm/°C
Resistance Tolerance :
± 5%
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Product Width :
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminals :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS :
Details
Termination :
Diameter :
3 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Height - Seated (Max) :
Package Length :
9 mm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
Wire
Lead Length :
28 mm
Subcategory :
Resistors
ELV :
Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage Rating (DC) :
350 V
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Max Operating Temperature :
155 °C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Package / Case :
Power Rating :
0.5W
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Length :
9 mm
Voltage Rating :
350V
Failure Rate :
Product Length :
9mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Power Dissipation :
500 mW
Lead Diameter :
0.54 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Datasheets
CFR50J10R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10 Ω, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,