CFR50J100R
Mfr.Part #
CFR50J100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Composition :
Carbon Film
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Length :
9 mm
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Length :
9 mm
RoHS :
Details
Termination Style :
Axial
Features :
Subcategory :
Resistors
Construction :
Tubular
Resistance Tolerance :
yes
Qualification :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Diameter :
3 mm
Number of Terminations :
2
Product Width :
Technology :
Carbon Film
Power Rating :
0.5 W
Lead Length :
28 mm
Supplier Device Package :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CFR50, Neohm
Package :
Tape and Box (TB)
Rated Temperature :
70 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Working Voltage :
350 V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.54 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
350V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Failure Rate :
Type :
Standard
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
JESD-609 Code :
e3
TE Connectivity
Resistance :
100 Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Package / Case :
Resistor Type :
High Reliability
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Product Length :
9
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminals :
2
Datasheets
CFR50J100R
High Reliability, 100 Ohm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,