CFR50SJT-52-100K
Mfr.Part #
CFR50SJT-52-100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.55 mm
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Film
Working Voltage :
300V
JESD-609 Code :
e3
Series :
CFR
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Resistance :
100kOhm
Datasheets
CFR50SJT-52-100K
YAGEO CFR50SJT-52-100K
FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,