CFR50J8R2
Mfr.Part #
CFR50J8R2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
Wire
ELV :
Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.54 mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated :
350V
Series :
CFR50, Neohm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Surface Mount :
No
Resistance :
8.2Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CFR50J8R2
FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,