CFR50J82R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J82R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
QFN
Datasheet
Download
Description
RES 82 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Depth (mm) :
3.2(mm)
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Termination Style :
Axial
Product Status :
Active
Series :
CFR50, Neohm
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Length :
9 mm
Terminal Shape :
Wire
TE Connectivity
Pin Count :
4
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Length (mm) :
5(mm)
Lead Diameter :
0.54 mm
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Length :
28 mm
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Number of Terminations :
2
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Diameter :
3 mm
HTS Code :
Composition :
Carbon Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Package / Case :
QFN
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Type :
Standard
Package Length :
9 mm
Supplier Device Package :
Axial
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Box (TB)
Screening Level :
COMMERCIAL
Resistance :
82 Ohms
Product Height (mm) :
0.75(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminals :
2
Working Voltage :
350 V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Technology :
Carbon Film
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Style :
Surface Mount
Construction :
Tubular
Rated Temperature :
70 °C
Features :
Subcategory :
Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFR50J82R
FIXED RESISTOR, 82 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,