CFR50J820R
Mfr.Part #
CFR50J820R
Description
RES 820 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
820ohm
Diameter :
3mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Number of Resistors :
1
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Series :
CFR50, Neohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
350V
Published :
Datasheets
CFR50J820R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 820Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,