CFR50J750R
Mfr.Part #
CFR50J750R
Description
RES 750 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
ELV :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
CFR50, Neohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Resistors :
1
Resistance :
750Ohm
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
3mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
CFR50J750R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,