CFR50J6R8
Mfr.Part #
CFR50J6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification :
Height - Seated (Max) :
RoHS :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance Tolerance :
± 5%
Supplier Device Package :
Axial
Termination Style :
Product Length :
9mm
Pitch :
5 mm
Package :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package Length :
9 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Working Voltage :
350 V
Base Product Number :
CFR50
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
6.8 Ohms
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Note :
n/a
Type :
Standard
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Voltage Rating :
350V
Features :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistor Type :
High Reliability
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Diameter :
0.54 mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Mounting :
PCB
Length :
9 mm
2
Product Width :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
EAR99
Surface Mount :
No
TE Connectivity
Technology :
Carbon Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
500mW
Number of Terminals :
2
Diameter :
3 mm
Series :
n/a
Rated Temperature :
70 °C
Lead Length :
28 mm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
CFR50J6R8
High Reliability, 6.8 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,