CFR50J6K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J6K8
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Qualification :
Power Rating :
0.5 W
Type :
Standard
Length :
9 mm
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Length :
28 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Number of Terminations :
2
Product Width :
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Package Length :
9 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Resistor Type :
High Reliability
Resistance :
6.8 kOhm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
CFR50, Neohm
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Height - Seated (Max) :
Resistance Tolerance :
5
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Composition :
Carbon Film
Working Voltage :
350 V
Failure Rate :
Lead Diameter :
0.54 mm
Voltage Rating :
350V
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Rated Temperature :
70 °C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Technology :
Carbon Film
Diameter :
3 mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Tolerance :
±5%
TE Connectivity
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Package :
Tape and Box (TB)
Product Length :
9
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Datasheets
CFR50J6K8
High Reliability, 6.8 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,