CFR50J6K2
Mfr.Part #
CFR50J6K2
Description
RES 6.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CFR50, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
3mm
Mount :
Axial, Through Hole
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Carbon Film
Military Standard :
Not
Resistance :
6.2kOhm
Wire
Voltage - Rated DC :
350V
Power Rating :
500mW
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Resistors :
1
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
CFR50J6K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,