CFR50J68R
Mfr.Part #
CFR50J68R
Description
RES 68 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
CFR50, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
ELV :
Compliant
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Resistance :
68Ohm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Carbon Film
Diameter :
3mm
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CFR50J68R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,