CFR50J68K
Mfr.Part #
CFR50J68K
Description
RES 68K OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Tolerance (+ or -) :
5%
Power Rating(s) :
0.5 (1/2)(W)
Product Length (mm) :
9(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Diameter :
3 mm
Resistance Tolerance :
5
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Length :
28 mm
Resistor Type :
High Reliability
Packaging :
Ammo
Construction :
Cylindrical
Features :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Lead Diameter :
0.54 mm
Failure Rate :
Not Required
Product Type :
Carbon Film Resistors
Qualification :
Power Rating :
0.5 W
Product Width :
TE Connectivity
Technology :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Rated Temperature :
70 °C
Package / Case :
Axial
Flame-Proof Support :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Product Diameter (mm) :
3(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
9 mm
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Number of Terminations :
2
Resistance :
68 kOhm
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Conformal Coated
Product Status :
Active
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Length :
9
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Supplier Device Package :
Type :
Carbon Film
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Depth (mm) :
Subcategory :
Resistors
Composition :
Base Product Number :
CFR50
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Package :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not Required
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
9 mm
Working Voltage :
350 V
Voltage Rating :
350V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Datasheets
CFR50J68K
High Reliability, 68 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,