CFR50J680K
Mfr.Part #
CFR50J680K
Description
RES 680K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Number of Terminations :
2
Diameter :
3mm
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Resistance :
680kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Series :
CFR50, Neohm
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
500mW
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
Datasheets
CFR50J680K
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J680K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 680kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,