CFR50J620R
Mfr.Part #
CFR50J620R
Description
RES 620 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tin (Sn)
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Carbon Film
Number of Resistors :
1
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
3mm
Resistance :
620Ohm
Series :
CFR50, Neohm
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
ELV :
Compliant
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
CFR50J620R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 620Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,