CFR50J5M6
Mfr.Part #
CFR50J5M6
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Number of Resistors :
1
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Construction :
Tubular
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
350V
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.6MOhm
Voltage - Rated :
350V
Published :
Package / Case :
Axial
Datasheets
CFR50J5M6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,